Využití koncentrace TRH k odlišení primární hypotyreózy u psů

Hypotyreóza patří mezi nejčastější endokrinopatie psů. Diagnóza hypotyreózy se odvíjí od koncentrace celkového (TT4) nebo volného tyroxinu (fT4) a TSH.

Nízká plazmatická koncentrace TT4 je senzitivním ukazatelem hypotyreózy psů. Nicméně koncentraci TT4 mohou ovlivnit i jiné faktory mimo štítnou žlázu, např. některá léčiva nebo jiná onemocnění. Nízká plazmatická koncentrace TT4 v kombinaci s vysokou koncentrací TSH potvrzuje primární hypotyreózu. Nicméně 30-38 % pacientů s hypotyreózou má plazmatické koncentrace TSH v referenčním rozmezí. Nízká koncentrace TT4 a TSH v normě se tak může vyskytovat jak u hypotyreózy, tak i u onemocnění mimo štítnou žlázu. V takových případech jsou pro diagnostiku hypotyreózy vyžadovány další testy.

Cílem této studie tak bylo zjistit, zda bazální koncentrace růstového hormonu nebo TRH stimulační test s měřením koncentrace růstového hormonu a koncentrace TSH dokáže odlišit hypotyreózu od jiných onemocnění u vybraných psů s nízkou koncentrací TT4 a koncentrací TSH v referenčním rozmezí.
Výsledky této práce tak ukázaly, že měření koncentrace růstového hormonu a TSH před a po stimulaci pomocí TRH může odlišit hypotyreózu a jiné onemocnění mimo štítnou žlázu. Diagnostika primární hypotyreózy může být obtížná, neboť i onemocnění mimo štítnou žlázu mohou snižovat plazmatickou koncentraci T4. Pacienti zařazení do této studie (nízká koncentrace TT4 a TSH v normě) představují největší diagnostický oříšek. Často totiž dochází k nadbytečnému léčení psů pomocí L-tyroxinu a naopak poddiagnostikování skutečných případů hypotyreózy.*

PIJACKER, T., KOOISTRA, H.S., VERMEULEN, C.F., et al. Use of basal and TRH-stimulated plasma growth hormone concentrations to differentiate between primary hypothyroidism and nonthyroidal illness in dogs. J Vet Intern Med 2018;32:1319-1324.

Podrobnější informace najdete v zářijovém čísle časopisu Veterinářství.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *