Veterináři předávají petici: střet zájmů zvířatům neprospívá

Dne 3. května 2017 předávají zástupci soukromých veterinářů také Zemědělskému výboru Parlamentu ČR petici s připomínkami k novele veterinárního zákona s tím, že oficiální cestou nebyly připomínky a návrhy veterinární obce nikterak zohledněny.

Podporují tak Komoru veterinárních lékařů České republiky, která připomínky k novele veterinárního zákona již opakovaně předala, ty však nebyly předkládajícím Ministerstvem zemědělství ani v nejmenší míře vzaty v potaz. Přitom již dne 23. března vydal premiér Bohuslav Sobotka na společném jednání profesních komor pokyn, aby byla tato problematika při nejbližší příležitosti řešena.

 

Jde vlastně již o druhou petici; tu první, s více než 6000 podpisy občanů obdrželi už v září roku 2016 poslanci Petičního i Zemědělského výboru Parlamentu ČR. Tato druhá, vypracovaná a podepsaná pouze veterinárními lékaři, je předávána právě nyní, v době projednávání návrhu novely veterinárního zákona.

 

Petice upozorňuje na závažná rizika, která by mohla hrozit po přijetí novely veterinárního zákona v předkládané podobě. Která to jsou?

 

Větší riziko nárůstu rezistencí vůči původcům onemocnění, ohrožení pohody zvířat (welfare), větší riziko přenosných onemocnění (mezi zvířaty navzájem i mezi zvířaty a lidmi).

 

Kdo by chtěl, aby přenosná onemocnění mohl diagnostikovat stájník po desetihodinovém kurzu?

 

Kdo by chtěl léčit průjem nebo angínu antibiotiky, která už nejsou účinná?

 

Kdo by chtěl vrtat zub či zavádět močový katetr od uklízečky (byť po desetihodinovém školení)?

 

Jsou to příliš sugestivní otázky? Zdánlivě ano. Ale jde o rizika pozdní nebo špatné diagnostiky, rizika rezistence původců onemocnění a jde o týrání zvířat.

 

Komora veterinárních lékařů petiční aktivitu podporuje. Zejména nyní, kdy již proběhlo první čtení novely veterinárního zákona v Poslanecké sněmovně. Ministerstvo zemědělství sice projevilo vůli dojít ke kompromisu, ale připomínky předložené komorou ztroskotaly na partikulárních zájmech úředníků Státní veterinární správy.*

 

 

Josef Duben, PR KVL

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *