SVS zachytila problematickou zásilku sedmi psů a šesti koček z Bulharska

Inspektoři Státní veterinární správy (SVS) v Ústeckém kraji ve spolupráci s tamními celníky zajistili na dálnici D8 v okrese Litoměřice vozidlo přepravující problematickou zásilku psů a koček z Bulharska. Některá přepravovaná zvířata nebyla zdravotně způsobilá k přepravě, zásilka navíc nesplňovala požadavky evropské legislativy pro obchodní přesuny zvířat. Vzhledem ke zmíněným nedostatkům byla zásilka pozastavena, v současnosti se zvířata nacházejí v registrovaném útulku. Psi a kočky směřovali přes území České republiky do Německa.

Zadržené vozidlo přepravovalo sedm štěňat a šest koček. Na transport takového množství zvířat pohlíží legislativa Evropské unie jako na tzv. obchodní přesun. Všech 13 zvířat sice mělo pasy a bylo označeno čipem, v některých pasech však chyběl údaj o majiteli zvířete. K zásilce nebylo vystaveno povinné veterinární osvědčení pro přesun do Německa.

 

Některá zvířata měla zjevné zdravotní potíže, takže nebyla způsobilá pro přepravu. Inspektoři SVS zjistili, že jeden ze psů (štěně barzoje) je ve velmi špatném stavu, apatický, ležící na boku, neschopen stát a samostatně se pohybovat. Další pes vykazoval známky anaplasmosy – infekce přenášené klíšťaty a jedna kočka měla příznaky hnisavého zánětu očí. Nemocná zvířata jsou v současné době léčena.

 

Organizátoři přepravy zvířat sice uvedli, že všechna zvířata byla v Bulharsku „zachráněna, léčena a následně byl domluven jejich přesun do Německa k novým majitelům“. I při takovýchto „záchranných akcích“ je však nutné dodržovat všechny legislativní požadavky a pravidla, které jednak brání možnému rozšíření nákaz, ale také stanovují vhodné podmínky zvířat při přepravě. Nákazová situace v jednotlivých státech se může totiž poměrně výrazně lišit. Například Bulharsko není na rozdíl od ČR či Německa prosté vztekliny.

Ve správním řízení hrozí přepravci za přestupek dle veterinárního zákona sankce až do výše 1 mil. Kč a vedle toho se rovněž řeší postih za týrání zvířat při přepravě.

 

„Proto SVS rozhodla, že zadržená zvířata budou vydána novým majitelům až poté, co se zlepší jejich zdravotní stav, který umožní přepravu, budou doplněny veškeré chybějící dokumenty k zásilce a ověřena povinná vakcinace proti vzteklině,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.*

 

 

Petr Vorlíček

tiskový mluvčí SVS

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *