Sucho způsobuje problémy s krmivy

Letošní sucho působí velké problémy evropským chovatelům dobytka. Extrémně nízký srážkový úhrn by mohl být příčinou nedostatku krmiva pro hospodářská zvířata.

Ve Francii je sucho srovnatelné s rekordní vlnou veder v roce 2003. Na mnoha místech, včetně Francouzského středohoří, vodojemu Francie, na druhý senoseč nedošlo.
Federace zemědělců (LRF) ve Švédsku zažívá nejhorší krizi za více než 50 let. Zemědělci předpokládají, že nedostatek krmiva se začne projevovat v zimě. Většina zemědělců v létě krmila zvířata z rezerv, které byly určeny na zimu. V Dolním Sasku je letos průměrná výroba krmiv o 40 procent nižší.
I v Británii výrazně poklesla produkce mléka, kvůli nedostatku trávy. Ceny krmiv rostou a zemědělci posílají hospodářská zvířata na jatka dříve než obvykle. V Británii vzrostl v červenci počet porážek skotu o 18 procent meziročně. Evropská komise (EK) slíbila zemědělcům finanční i legislativní podporu. Švédská vláda ve snaze zabránit hromadnému transportu zvířat na jatka uvolnila finanční pomoc na nákup krmiv o objemu tří miliard korun.
Nedostatek srážek letos v létě postihl i naši republiku, kde aktuálně platí stav sucha na 92 procentech území. Nejvíce postižená místa jsou na severu jižní Moravy a Vysočiny, a také ve východních a severních Čechách. Na většině území je v současné době stav vegetace o deset až 25 procent, a místy až o 35 procent horší, než je v létě obvyklé.*
Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *