Slepice ve Francii

Slunce, čerstvá tráva a krmivo ad libitum: první domov důchodců pro nosnice s rozlohou 16 hektarů na francouzské farmě přijal 600 nových přírůstků.

Společnost pod sloganem „Vejce, které slepici nezabíjí“ chce chránit slepice a vyrábět vejce jiným způsobem. Firma Poulehouse byla založena počátkem loňského roku v Coussac-Bonneval ležící asi 40 kilometrů jižně od Limoges. Její rozpočet je nyní téměř vyrovnaný. Většina slepic i z biochovů, je posílána na jatka už v 18 měsících, ačkoli by mohly žít mnohem déle. Slepice může snášet vejce po celý svůj život, i když zestárne. Tak vznikla myšlenka „důchodového systému“ pro slepice.

Humánní přístup spočívá v tom, aby byli lidé ochotni zaplatit více za eticky vyprodukované vejce, jehož původ budou znát, a aby chovatelé byli náležitě odměňováni a slepice nebyly zabíjeny. Koncepce se podobá důchodovému systému: aktivní slepice produkují, aby zaplatily penzi svých starších kolegyň. Partneři Poulehouse, majitelé biochovů, kteří jsou nyní čtyři, se zavázali, že jejich slepice nebudou podrobeny špatnému zacházení a jejich vejce se budou prodávat pod značkou Poulehouse. Na farmu jsou slepice převezeny ve věku 18 měsíců. Majitelé slepic dostávají za vejce vyšší finanční částku.

Vejce Poulehouse stojí jedno euro (asi 25 Kč), tedy dvojnásobek ceny klasického biovejce. Tím je financován nejen chov slepic důchodkyň, ale i výzkum a vývoj podniku. Cílem společnosti je, aby biozemědělci přijali tento model a ponechávali si staré slepice, protože za cenu etického vejce, které nabízí, model funguje. K tomuto modelu se chce připojit dalších dvacet zemědělců. Od září loňského roku se v biosupermarketech i v běžných obchodech, prodalo zhruba 400 000 vajec. Společnost Poulehouse plánuje přijmutí 3000 vysloužilých slepic na svou farmu v Coussac-Bonneval letos na podzim, kde může žít až 18 000 ks drůbeže. Tato společnost se zabývá také výzkumem, jehož cílem je publikovat údaje o úmrtnosti, produktivitě a zdravotním stavu slepic.*

Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *