Řešení perforujícího rohovkového vředu korneosklerální transpozicí

Mošťková M. Řešení perforujícího rohovkového vředu korneosklerální transpozicí. Solution of perforating corneal ulcer by corneoscleral transposition. Veterinární klinika 2021;18(3):114-117.

SOUHRN
Rohovkový vřed (ulcus corneae) často postihuje brachycefalická plemena jako francouzský buldoček, mops, lhasa apso, shi-tzu, anglický bulldog, boxer, ale i jiná plemena. Etiologie vzniku je rozmanitá. V tomto článku je popsán případ osmileté feny francouzského buldočka s perforovaným rohovkovým vředem. Korneosklerální transpozice je jedna z možností, jak chirurgicky řešit hluboké stromální a perforující rohovkové vředy.

SUMMARY
Corneal ulcer (ulcus corneae) often affects brachycephalic breeds such as French Bulldog, Pug, Lhasa Apso, Shitzu, English Bulldog, Boxer but also other breeds. The etiology of the origin is diverse. This article describes a case eight-year-old female French bulldog with a perforated corneal ulcer. Corneoscleral transposition is one of ways how to surgicaly address deep stromal and perforating corneal ulcers.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *