Problémové chování psů – vznik a příčiny

Jednoduché a základní informace pomohly účastníkům aby si uvědomili, že nejdůležitější je pochopit základní potřeby psa a snažit se je respektovat

Ve dnech 5. – 6. 10. 2013 jsem měla tu čest organizovat seminář s paní doktorkou Amber Batson, která absolvovala veterinární studia na Royal Vet College v Londýně v roce 1999. Vždy se velmi zajímala o chování zvířat a jejich welfare. V současnosti provozuje vytíženou veterinární praxi nedaleko Londýna, zajištuje konzultace chování, zabývá se léčbou stresem vyvolaných onemocnění a pravidelně přednáší o chování, pohodě zvířat (welfare) ve Velké Británii i v zahraničí.
Víkend byl věnovaný problémovému chování psů, jeho vzniku a příčinám. Byly podrobně popsány součásti základního etogramu (souhrnný popis přirozeného chování) psa. Pro psa je velmi důležité, aby se cítil bezpečně, měl dostatek potravy, mohl pečovat o své tělo a měl možnost dostatečně a kvalitně spát. Paní doktorka zdůraznila důležitost respektování neadaptabilního chování psů, protože v opačném případě může docházet k frustraci psa a následnému rozvoji poruch chování.
Konkrétním případem je např. spánek. Psi jsou polyfázičtí spáči, potřebují spát přerušovaně ve dne i v noci a to 12 – 14 hodin denně. K dobrému spánku potřebují přítomnost jiných psů nebo člověka, což jim v dnešní době majitelé umožňují jen málokdy. Často se tak stává, že pes trpí nedostatkem spánku a dochází k rozvoji poruch chování. Jendou z nejčastějších příčin poruch chování je to, že majitel brání psovi v projevu jeho přirozeného, neadaptabilního chování. Vždy je však lepší předcházet vzniku závažných problémů než se je následně snažit řešit, takže z tohoto hlediska je velmi důležité vysvětlit majiteli základní potřeby psa a s využitím kompromisů pak problémům předcházet.
Dále se Dr. Batson věnovala tomu jak se psi učí a jak toto ovlivňuje jejich chování. Zdůraznila, že vytyčování příliš náročných cílů může vést u psa k frustraci z toho, že nedokáže splnit, co po něm majitel požaduje. U stresovaného psa pak může dojít také k rozvoji problémového chování.
Důležitou informací bylo také to, že problémové chování může způsobovat nemoc. Například nežádoucí močení staršího psa je důvodem k návštěvě veterinárního lékaře. Dalším typickým příkladem je agresivní pes, jehož jednání může být ve skutečnosti vyvoláno bolestí, onemocněním nervové soustavy či nízkou hladinou cukru v krvi.
Seminář byl velkým přínosem nejen pro majitele, ale i pro kolegy veterináře, kteří se zúčastnili. Jednoduché a základní informace pomohly účastníkům aby si uvědomili, že nejdůležitější je pochopit základní potřeby psa a snažit se je respektovat. Dr. Batson vyhověla žádosti účastníků o obdobný odborný seminář o kočkách. Je mi potěšením pozvat všechny zájemce o chování koček na seminář Problémové chování koček – vznik a příčiny, který se bude konat 26. 1. 2014.
MVDr. Martina Načeradská,
Veterinární ordinace Praha
 

Komentáře ke článku 1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *