Pohraniční plot proti divočákům

Poslanci dánského parlamentu schválili návrh výstavby plotu na hranici s Německem, který má zajistit, aby se do Dánska nedostali divočáci nakažení africkým morem prasat. Obávají se ohrožení významného dánského masného průmyslu.

Světový fond na ochranu přírody (WWF) minulý měsíc varoval dánskou vládu a představitele Evropské unie, že plot negativně zasáhne i jiné druhy živočichů, například vydry, vlky, lišky a jelenovitou zvěř. Projekt musí posoudit Dánský výbor pro ochranu životního prostředí.
Plán na výstavbu 68 kilometrů dlouhého plotu na dánsko-německé hranici se dočkal četných kritik, odborníci pochybují, že opatření zabrání rozšíření nákazy do Dánska. Plot v ceně 80 milionů dánských korun (275 milionů Kč) má být 1,5 metru vysoký a zapuštěný 50 centimetrů do země, aby se zvířata nemohla podhrabat. Dánské úřady ubezpečily, že zábrana, která bude kopírovat hranici Dánska s německou spolkovou zemí Šlesvicko-Holštýnsko, neovlivní pohyb lidí či vozidel přes hranici. Dánsko ročně vyváží vepřové maso za 5,5 miliardy dolarů, kterému by mohl výskyt  nákazy zabránit. Africký mor prasat byl potvrzen v Estonsku, Litvě a Lotyšsku, dále v Rumunsku, Polsku a v České republice.*
Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *