Parciální mandibulektomie jako řešení patologické fraktury mandibuly – popis případu

Plošková M. Parciální mandibulektomie jako řešení patologické fraktury mandibuly – popis případu. Partial mandibulectomy as a solution of pathologic fracture of the mandible - a case report. Veterinární klinika 2019;16(4):160-163.

SOUHRN

Patologické fraktury dolní čelisti u psů mohou představovat komplikaci parodontálního onemocnění, zejména u starších psů trpasličích a malých plemen. V článku je popis případu, kdy byla taková fraktura řešena pomocí parciální mandibulektomie. Tento postup se ukázal jako nekomplikovaný, nevyžadující složitější nástrojové a materiálové vybavení, než je běžně využíváno při stomatologii a chirurgii, ale zejména velmi benefitní pro pacienta s ohledem na postoperační terapii a rychlou obnovu plné funkce dutiny ústní.*

 

SUMMARY

The pathological fractures of the mandible may be a complication of the periodontal diseases in dogs, especially in the older dogs of toy and small breeds. There is a case report, where was the pathological fracture of the mandlible treated by partial mandibulectomy, in this article. This procedure proved to be uncomplicated, not requiring more instuments and materials, than is commonly used in dentistry and surgery, but particularly beneficial to the patient, with considering to postoperative therapy and fast recovery of oral cavity function.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *