Léčba alopecie X pomocí deslorelinu

Pozastavení růstového cyklu chlupů původně označovaného jako alopecie X je běžnou poruchou patřící do skupiny nezánětlivých ztrát srsti u psů. Objevuje se nejčastěji u psů s hustou srstí nebo u severských plemen.

Přesná patogeneze není zatím objasněna a různí autoři používají pro označení tohoto problému různé termíny: dermatóza reagující na růstový hormon (hyposomatotropismus), alopecie reagující na kastraci, dermatóza související s pohlavními hormony, alopecie reagující na biopsii a syndrom podobný vrozené adrenální hyperplazii. Různorodost označení odráží různí pohledy na patogenezi a pro kliniky může být při diagnostice a léčbě matoucí. Diagnóza je vyslovena na základě vyloučení dalších příčin nezánětlivých alopecií, zejména endokrinopatií (hypotyreóza, hyperadrenokorticismus) v kombinaci s klinickým nálezem a výsledky dermatohistopatologického vyšetření. Pro různá plemena psů byly používány různé terapeutické postupy s různými výsledky (aplikace melatoninu, mitotanu, trilostanu, androgenů, laserové terapie nebo chirurgické kastrace). Překážkou může být cena léčby a laboratorního monitoringu, bezpečnost, dostupnost nebo nedostatečná účinnost.
I když není zástava růstového cyklu chlupů život ohrožující problém, může být pro majitele velmi stresující. Nálezy v této práci jsou významné z několika důvodů: byla zdokumentována excelentní reakce na deslorelin u nekastrovaných samců plemene vlčí špic, výsledky histologického vyšetření přispívají k prokázání účinnosti této léčby a prodloužená klinická odpověď u obou psů naznačuje efektivitu dlouho po očekávaném působení implantátu.*

LAYNE, A.L., RICHMOND, R.V. Deslorelin implant treatment for hair cycle arrest (Alopecia X) in two intact male keeshonden. J Am Anim Hosp Assoc 2018;54:231-234.

Podrobnější informace najdete v zářijovém čísle časopisu Veterinářství.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *