Evropské turné Cow on Tour na podporu ukončení vývozu hospodářských zvířat z EU dorazí 19. října do Prahy

Evropské turné po sedmi evropských hlavních městech Cow on Tour organizuje mezinárodní organizace Compassion in World Farming (Compassion) s cílem zvýšit povědomí o nesmírném utrpení hospodářských zvířat, která jsou vyvážena ze zemí EU. Během turné cestuje po Evropě socha krávy v životní velikosti, na kterou budou moci lidé z jednotlivých zemí přidávat své podpisy. Socha je inspirovaná skutečnou krávou, jejíž utrpení bylo zdokumentováno při vyšetřování vývozu živých zvířat z EU.

Turné zahájila v Londýně 9. října herečka Evanna Lynch na pokojném protestu před zastoupením Evropské komise.

 

Hvězda filmu Harry Potter k tomu řekla: „Jsem velmi ráda, že se mohu zúčastnit zahájení turné Cow on Tour. Socha vypovídá o úžasné práci, kterou Compassion in World Farming dělá, aby byl ukončen vývoz živých zvířat a byly vyřešeny problémy s tím spojené. Je hanebné, že se EU stále vymlouvá, místo aby vymáhala právo, pokud jde o vývoz těchto ubohých bezbranných zvířat. Dnešní protest je velmi důležitý k tomu, aby zvýšil povědomí o tomto krutém obchodu a ovlivnil ty, kteří mají pravomoc rozhodovat. „

 

Z Londýna turné pokračuje cestou do Paříže (12. října), Amsterdamu (13 října), Berlína (14. října), Varšavy (15. října), Prahy (19. října) a Říma (23. října). Nakonec bude socha krávy se všemi podpisy doručena Evropské komisi s jednoduchým poselstvím: zastavte vývoz živých zvířat.

 

Každoročně jsou pro porážku, výkrm nebo chov vyvezeny z EU včetně ČR přibližně tři miliony živých zvířat. Compassion žádá zákaz tohoto krutého a zbytečného obchodu. Dlouhodobé průzkumy Compassionu a dalších nevládních organizací ukazují, jak jsou bezbranná zvířata nucena čelit úmorně dlouhým cestám, které pro ně znamenají nepředstavitelné utrpení. V mnoha zemích jsou navíc tato zvířata poražena způsobem, který jim způsobuje nesmírnou bolest a utrpení.

 

Nejnovější šetření odhalilo obrovské utrpení, kterému jsou během vývozu ze zemí EU podrobena telata (videodokument zde: https://www.youtube.com/watch?t=1&v=HJKJYwk-8ds). Vyšetřovatelé viděli vyděšená ještě neodstavená telata přepravovaná na dlouhých, stresujících cestách po silnici i po moři z Evropy do Izraele. Před tím, než se zvířata ocitla tváří v tvář barbarskému usmrcení, zacházelo se s nimi velmi krutě a byla držena v hrozných podmínkách s nedostatečným nebo žádným krmením a napájením.

 

V nedávném rozsudku Evropského soudního dvora se uvádí, že evropské právní předpisy pro přepravu zvířat se vztahují i na ty úseky cest, které leží mimo území EU. Nicméně, jak dokazují investigativní záběry, dodržování této legislativy nebývá vynuceno a těm, kteří ji porušují, nevznikají žádné právní následky.

 

Vedoucí evropských kampaní v Compassion Alex Jackson říká: „Míra utrpení, kterou jsme v našem posledním šetření odhalili, je opravdu šokující. Je morálně nepřijatelné, aby EU neplnila své vlastní zákony na ochranu zvířat a vydělávala na tomto krutém obchodu. Je čas, aby se evropští představitelé přestali schovávat za ekonomiku, stabilitu trhu a obchodní zisk a konečně začali hájit životní pohodu evropských zvířat. „

 

Zástupkyně Compassionu v ČR Romana Šonková dodává: „Není možné dále tolerovat nevýslovné utrpení evropských zvířat během přepravy a porážky mimo EU. Česká republika dlouhodobě podporuje myšlenku nahradit obchodování se živými jatečnými zvířaty obchodem s masem. Je nezbytně nutné přejít od slov k činům, a proto žádáme pana ministra Jurečku, aby v radě ministrů EU prosazoval zákaz vývozu zvířat z EU.“

Tisková zpráva Compassion in World Farming

14. října 2015*

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *