Digitalizace v zemědělství

Na mezinárodním agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích se do 28. srpna prezentovalo více než 550 vystavovatelů z více než 20 zemí.

V českém zemědělství se stále více prosazuje digitalizace a takzvané chytré zemědělství, jako jsou robotické kravíny, traktory s vestavěnou GPS, drony s kamerou, které umožňují rychlou kontrolu pole ze vzduchu, automatický systém dojení nebo čidla, která monitorují vlhkost půdy. On-line komunikace se využívá ke sledování říje dojnic a kontrole užitkovosti. Běžné jsou obojky, které měří aktivitu hospodářských zvířat.
V české živočišné výrobě se první robotizované stáje objevily před deseti lety. Digitalizují jak velké podniky, které investují v desítkách či stovkách milionů korun, nebo malí farmáři, kteří vlastní třeba jen jednoho dojicího robota. Při koupi novinek využívají podporu z Programu rozvoje venkova. Lidé si mohli prohlédnout automatický systém krmení krav čerstvým krmivem po dobu 24 hodin denně. Agrosalon Země živitelka připomněl 100 let českého zemědělství. Mezi vystavenými stroji byly ke zhlédnutí historické pluhy i mlátička zapsaná v Guinnessově knize rekordů. Loni výstava přilákala 109 278 lidí, nejvíce od roku 2005.*
Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *