Cena zemědělské půdy loni vzrostla

Průměrná tržní cena zemědělské půdy v České republice v r. 2017 meziročně vzrostla o 15,2 procenta na 23,51 Kč za metr čtvereční. Tempo růstu kleslo z předloňských více než 25 procent. Letos se očekává další zpomalení, ceny by se mohly zvýšit tempem pod deset procent.

Loni se zemědělská půda prodávala nejčastěji za tržní ceny mezi 15 a 40 Kč/m2. Ve srovnání s předchozími lety došlo ke zpomalení tempa růstu cen. Přesto za posledních pět let vzrostly tržní ceny zemědělské půdy téměř na dvojnásobek. V loňském roce rostly ceny především v první polovině roku. Vzrostl přitom rozdíl mezi tržními cenami orné půdy a trvalých travních porostů na 34 procent proti předloňským 27 procentům rozdílu. Největší zájem byl o výměry střední velikosti mezi pěti a 60 hektary.

Nejvyšší ceny byly v okolí Prahy, kde cena dosáhla více než 50 Kč/m2. Nadprůměrné ceny byly i v oblasti Hané, Královéhradecka, Mladoboleslavska, Kolínska nebo jižní Moravy. Na jižní Moravě se stále neodrážejí a v řádu let ani nebudou odrážet zhoršené klimatické podmínky jako sucho. V letošním roce Farmy.cz očekávají zpomalení růstu tržních cen. Pokud by se přijaly legislativní návrhy, které podporuje Agrární komora v podobě ohlašovací povinnosti při prodeji půdy, bude velmi důležité přesné znění této regulace. Až se znalostí podrobných podmínek takových omezení je možné odhadnout jejich reálný dopad na trh s půdou. V letošním roce se očekává zpomalení růstu cen pod deset procent.*

Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *