Akutní stavy v hematologii psa a kočky

Čtvrtý kongres klinické patologie s konal v prostorách hotelu Noem Arch, v Brně, dne 8. 12. Program onkologického kongresu připravila Veterinární Asociace Klinické Patologie a Onkologie (VAKPO).

Hematologická onemocnění jsou častou příčinou návštěvy veterinární ambulance. Řada z nich má akutní nástup, způsobuje pacientům závažné klinické příznaky a bez odpovídající léčby může vést ke smrti pacienta. Pouze dobrá teoretická a praktická znalost a připravenost pomáhá tyto hematologické akutní stavy klinickému lékaři řešit.

O nejnovější poznatky a především klinické zkušenosti ze své praxe se s přítomnými podělili nejlepší specialisté v oboru, Jan Beránek DECVS, Ludmila Bicanová, res. ECVIM-CA, Václav Ceplecha, Ph.D, David Hanzlíček, DVM, Katarina Hazuchová DECVIM-CA, Pavel Proks, Ph.D., Leona Raušerová Ph.D., Kristína Řeháková Ph.D., Ondřej Škor, DECVIM-CA, a Ivana Uhríková-Váňová Ph.D.

Byl představen diagnostický přístup u pacientů s akutní horečkou, jak správně diagnostikovat pacienty s akutně probíhající anémií a patologickým krvácením, diagnostické algoritmy pro potvrzení hematologických infekcí, smysluplné využití laboratorních vyšetření v diagnostice hematologických akutních stavů a na co se zaměřit při cytologickém vyšetření krevního nátěru a dalších tělních tekutin. Byly uvedeny možnosti základních zobrazovacích vyšetření, jako je rentgen a ultrazvuk v diagnostice horečnatých stavů, akutní anémie a patologické krvácení. Byl prezentován terapeutický přístup k řešení hematologických akutních stavů z pohledu intenzivisty, internisty a onkologa. Účastníci kongresu měli možnost diskutovat se všemi přednášejícími v rámci panelové diskuze, případně se s nimi blíže seznámit během kongresových přestávek a následného společenského večera.*

Bližší informace najdete v lednovém čísle časopisu Veterinářství.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *