Aby domácí zvíře dlouho žilo a dobře se mu vedlo, i o Vánocích

Návodů na to, jak chovat domácí mazlíčky, je celá řada, mezi hlavní zásady však patří láska a empatie. A v neposlední řadě odpovídající krmení. A právě na to chce v čase vánočním upozornit Komora veterinárních lékařů.

Podle Radky Vaňousové, prezidentky Komory, by si zejména začínající chovatelé měli uvědomit, že nevhodné krmení psů a koček jim může hodně ublížit, v nejhorším případě i zabít. A největší nebezpečí hrozí právě nyní, o Vánocích a při oslavách konce roku, kdy se v domácnostech objevují nejrůznější potraviny, intenzivně se vaří a slaví. Největším problémem bývají sladkosti, obzvláště čokoláda. Ano, zvířátko ji nakonec sežere, aby pánovi udělalo radost, avšak může to mít fatální následky.

 

Čokoláda obsahuje různé alkaloidy, zejména nebezpečný theobromin a kofein. Zní to až neuvěřitelně, ale už deset deka kvalitní čokolády by mohlo být smrtící pro pětikilového pejska.  Otrava se projevuje žízní, průjmem, urputným močením, třesem, bušením srdce a může končit zástavou dechu a srdce. První pomocí je vyvolat zvracení, například podáním dvou lžic 3% kysličníku (tj. peroxidu vodíku).

 

Dalšími riziky jsou pak sladkosti a zbytky z lidského stolu, tj. tučná, kořeněná a slaná jídla. Ta neprospívají ani psům a kočkám, ale ani ptáčky nepotěší do krmítka nasypané rozdrcené cukroví. Do krmítek patří různá semena, sýkorky a strakapoudy potěší i zavěšený lůj.

 

Také to chce prověřit, zda v okolí domu nejsou pasti – otevřené nádoby, nádrže či sudy s vodou, které se mohou stát velkým nebezpečím pro domácí i volně žijící živočichy, ale také ptáky a z nich zejména sovy, jak varují ornitologové. Zvláště v této době, kdy zvířata mohou vylekat různé rachejtle a ohňostroje.*

 

Klidné a bezpečné Vánoce a nový rok přeje Komora veterinárních lékařů.

 

Josef Duben

PR KVL

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *